Zpevňování břicha po porodu

Dnešní příspěvek, jak už název napovídá, je věnován čerstvým maminkám, které se chtějí zbavit poporodního bříška a získat zpátky skvělou postavu. Pravidelné, vhodně zvolené, cvičení a posilování v kombinaci se zdravou stravou je vhodným způsobem, jak toho docílit. Rozhodně nedoporučujeme radikální hladovky nebo diety. Tím možná bříško zhubnete, ale nevytvarujete. Zkusme si nyní odpovědět na pár základních otázek, které vás v souvislosti se zpevňováním břicha po porodu logicky napadnou.

Kdy se cvičením začít?

Toto je velmi individuální. Důležité je, aby vás při cvičení nic nebolelo (vyjma namáhaných svalů :) , takže pokud se ještě necítíte dostatečně zhojená, raději cvičení prozatím odložte. Obecně se však nedoporučuje s cvičením začínat před skončením šestinedělí. V případě císařského času bývá tento interval ještě delší a doporučujeme začátek cvičení konzultovat s lékařem.

Jak často a jak dlouho cvičit? 

Stejně, jako u jakéhokoli jiného cvičení, i při zpevňování poporodního bříška, je důležitá pravidelnost. Doporučuje se přitom cvičit každé 2-3 dny, ve frekvenci pár minut (10min by mělo bohatě stačit). Vhodné je začínat pomalu, s krátkými cvičebními intervaly, a délku cvičení postupně prodlužovat spolu s tím, jak se vám bude zvyšovat kondice.

Jaké cviky zvolit?

Cviků na zpevnění břicha je nepřeberné množství a v zásadě si každý může (a měl by) vybrat to, co mu nejlépe vyhovuje. Důležité je však dodržovat pravidlo střídání. V průběhu každého cvičení (tedy každý cvičební den) byste měla prostřídat různé cviky, zaměřující se na různé druhy svalstva (horní, dolní, šikmé).  Mnoho účinných cviků najdete popsaných a předcvičených na následujících dvou odkazech:

http://www.cviky-na-bricho.cz/posilovani/
http://www.blogilates.com/abs/

Co když potřebuji bříško nejprve zhubnout?

Pokud chcete před samotným zpevňováním a tvarováním hubnout, doporučuji zvolit tzv. aerobní cvičení. Aerobní cvičení je každá fyzická aktivita, při které se hýbete a potíte, díky čemuž ve výsledku spalujete tuky. Například sem patří spinning, běh, jízda na kole nebo tak oblíbená zumba. Ale pozor! Aby bylo aerobní cvičení skutečně účinné a vedlo k hubnutí, musíte se mu věnovat pravidelně a měli byste mu věnovat alespoň půl hodiny.

 

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.