Zdravou snídaní k příjemnému dni

Už naše babičky věděly, že snídaně je grunt a že se bez ní jen těžko obejdeme. Nebo obejdeme, ale zaděláme si na zdravotní problémy a navíc nás bude trápit hlad. Jako ve spoustě jiných věcí, i v tomto bodě měly naše babičky samozřejmě pravdu. Roky, destiletími a staletími má lidstvo ozkoušené, že vydatná snídaně napomáhá k dobré funkci organismu. Neignorujme tedy tuto znalost a naučme se snídat “správně”. 

free_172818  delicious-muesli-breakfast-nutritious-granola-cereal-milk-vintage-styling-39382126

Nejdřív se nicméně musíme podívat na to, co to vlastně to “správné” snídání je. Hned na úvod bych ráda vyvrátila jeden mýtus, který mezi mnohými lidmi panuje. Mnozí zastávají ten názor, že by se při snídani měli zcela vyhýbat cukrům. To je ovšem omyl. Během spánku náš organismus vydává energii nutnou na udržování základních tělesných funkcí a tím spotřebovává cukr v krvi. Tento cukr je pak logicky potřeba doplnit. A právě to bychom měli udělat u snídaně. Samozřejmě záleží na tom jaký cukr a v jakém množství. Jako jinde, i zde platí, všeho s mírou.

Není však mým dnešním cílem rozebírat zde energetické hodnoty snídaně a jednotlivých potravin. Především bych vám ráda nastínila, jak by měla správná snídaně vypadat, ve smyslu její konzumace a přípravy. Teprve nakonec přihodím pár tipů na to, co jíst a co ne.

V první řadě chtěla upozornit na to, že pokud něco může váš začátek nového dne narušit stejně nebo ještě víc, než nesprávná snídaně, pak je to stres. Honit se hned po ránu po bytě, jednou rukou se oblékat, druhou usrkovat horkou kávu a v mezipauzách ukusovat toast, rozhodně není dobrý začátek dne.

continental-breakfast-traditional-toast-croissants-muffins-coffee-orange-juice-olive-oil-30623270

Stejně jako to, co jíte, je důležité to, JAK to jíte. Na snídani byste si vždycky měli vyhradit dostatek času (alespoň 15 minut). Je lepší vstát o čtvrt hodiny dřív a nasnídat se v klidu a pohodě než do sebe cpát jídlo za pochodu. A víte proč? Poklidný a pohodový začátek dne vás pozitivně naladí a dodá vám energii a chuť do činností, které vás čekají. Schválně si to vyzkoušejte a uvidíte sami.

Dál bych ráda podotkla, že vůbec není nutné, abyste se nasnídali okamžitě po tom, co vstanete, jak se leckdo domnívá. Pokud potřebujete víc času na probuzení, chcete si před snídaní zacvičit nebo se potřebujete z nějakého důvodu nasnídat až v práci, žádný problém. Docela postačí, když si snídani dáte do 1 hodiny od chvíle, co jste vstali.

Na co byste nikdy neměli zapomínat je fakt, že by snídaně ideálně měla tvořit 20-25% vašeho celodenního energetického příjmu. To je poměrně vysoké číslo a proto byste jí opravdu neměli zanedbávat. Skládat by se přitom měla z pomalých sacharidů (celozrnné pečivo, ovesné vločky, pohanka, ovoce, zelenina), tuků a bílkovin (kysané mléčné výrobky, tvrdé sýry, vejce, kvalitní šunka). Vhodnou snídaní tedy mohou být míchaná vejce s celozrnným chlebem, ovesná kaše, zeleninová pomazánka, rybí pomazánka nebo třeba tvaroh s ovocem. Vhodným doplňkem je pak zelenina ke slané snídani a ovoce ke sladké snídani.

free_154171

Nakonec bych ráda upozornila na pití kávy ke snídani. Na její konzumaci v zásadě není nic špatného a tak si s klidným svědomím můžete hrnek ranního kafe dopřát. Nezapomínejte ale na to, že káva odvodňuje! Po ránu je důležité doplnit nejenom cukry a energii prostřednictvím stravy, ale také doplnit tekutiny. Proto, pokud ke snídani rádi pijete kafe, přidejte k němu ještě sklenici vody či džusu. Uvidíte, že se pak budete cítit mnohem líp.

Lucka

 

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.