Vyvážený jídelníček, část první – bílkoviny.

Ke krásné postavě a fyzickému zdraví je zapotřebí nejenom cvičit a sportovat, ale také správně jíst. Zdravá a vyvážená strava hraje významnou roli v utváření a zlepšování naší fyzické kondice. Jednou z důležitých položek, které by rozhodně neměly chybět na vašem jídelníčku, jsou bílkoviny (neboli proteiny). A my se jim dnes podíváme na zoubek.

nejúčinnější dieta

Pro někoho možná bude překvapením, že bílkoviny nejenom napomáhají růstu svalů, ale také hubnutí. Ptáte se, jak je to možné? Je to prosté. Bílkoviny totiž zahánějí pocit hladu a napomáhají odbourávání tuků.

Zdroje bílkovin můžeme rozdělit na živočišné a rostlinného původu. Bílkoviny živočišného původu obsahují větší množství skrytých tuků a cholesterolu. Jejich výhodou však je to, že je lidské tělo lépe vstřebává. Bílkoviny rostlinného původu jsou oproti tomu více nízkokalorické a obsahují řadu dalších živin. Vhodné je kombinovat různé druhy bílkovin, přičemž větší příjem bychom měli mít v oblasti těch rostlinných. To však neznamená, že bychom měli zanedbávat bílkoviny živočišného původu. Bílkoviny se totiž skládají z různých aminokyselin. Každá bílkovina obsahuje jiné aminokyseliny a lidské tělo ke správnému fungování potřebuje každou z nich. Vegetariáni by si tedy měli důkladně hlídat, o jaké aminokyseliny vyloučením živočišné stravy přicházejí a hledat jejich náhradu.

Nejvýznamnějšími zdroji živočišných bílkovin jsou: červené maso, ryby a rybí produkty, drůbeží maso, vejce, mléko a mléčné výrobky.

Za nejdůležitější zdroje bílkovin rostlinného původu pak považujeme zejména: sóju, luštěniny, ořechy (nejvíce vlašské ořechy), obiloviny a semínka (např. konopná či chia).

A jak je to s denním příjmem bílkovin? Standardně se doporučuje přijímat přibližně 1g bílkovin na kilogram váhy. Při intenzivním tréninku můžete příjem zvýšit až na 1,6 g na kg váhy. Tuto úroveň však určitě nepřekračujte. Při příjmu bílkovin, který svým množstvím převyšuje denní spotřebu, se přebytečné bílkoviny přeměňují v tuky.

Problém však nemusí dělat jenom neadekvátně vysoká dávka bílkovin, ale i neadekvátně malá. Jak už bylo řečeno, bílkoviny jsou pro správné fungování organismu zcela zásadní. Nesnižujte tedy jejich denní příjem ani když držíte dietu. Pokud byste to udělali, riskujete, že místo ke ztrátě podkožního tuku dojde ke ztrátě svalové hmoty.

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.