Vyvážený jídelníček, část druhá – Vláknina

Minulý měsíc jsem se dotkla tématu vyvážené stravy a ideálního jídelníčku. Bavili jsme se o bílkovinách, o jejich výhodách a nevýhodách a zdrojích jejich příjmu. Článek najdete zde.  Dnes bych ráda na toto téma navázala a věnovala se další důležité složce potravy. Konkrétně vláknině.

crohns-choroba

Takže začněme hezky od začátku. Co že to je vláknina a k čemu je dobrá? Jedná se o nestravitelnou složky stravy rostlinného původu. Ale pozor, nenechte se zmást. To, že je vláknina nestravitelná neznamená, že by neměla svůj význam, nebyla důležitá a že by se bez ní lidské tělo obešlo. Naopak vláknina má své nezastupitelné místo v procesu trávení. Díky vláknině dochází ke změkčení stolice, stejně jako ke zvětšení jejího objemu. Vláknině tedy vděčíme za to, že, při její dostatečné konzumaci, netrpíme zácpou a problémy s vyměšováním. Ale pozor. Jestliže vláknina v adekvátním množství podporuje proces vyměšování a napomáhá ke zdravé stolici, její přemíra může škodit. Může vám totiž způsobit průjmové obtíže.

Není to však pouze úprava stolice, co dělá z vlákniny tak hodnotou složku potravy. Kromě toho jí vděčíme také za snížení krevního tlaku, snížení hladiny cholesterolu, snížení rizika srdečních onemocnění nebo třeba za kontrolu hladiny cukru v krvi.

Z uvedeného tedy vyplývá, že příjem dostatečného množství vlákniny může napomoci procesu hubnutí. Pro pozitivní vliv vlákniny na hubnutí navíc mluví ještě jeden faktor. Vláknina totiž obsahuje skutečně minimum kalorií. V 1 gramu vlákniny najdete 2 kalorie. To je mnohonásobně méně než v tucích či bílkovinách. Příjem vlákniny vás tedy zasytí aniž byste do sebe ládovali vysokokalorická jídla.

A z čeho vlákninu čerpat? Jedním z nejvýznamnějších zdrojů vlákniny jsou bezesporu luštěniny. Nejvíce vlákniny obsahuje hrách. Ve vysoké koncentraci ho však najdete také v čočce, fazolích nebo sójových bobech. Vedle luštěnin najdete bohatý zdroj vlákniny také v ovoci a zelenině. Zejména jablka, hrušky, lesní plody, avokádo, brokolice, kapusta či artyčok jsou na vlákninu velmi bohaté. Ale pozor! Nejvíce vlákniny obsahuje slupka plodů. Proto je dobré ty, u kterých je to možné, jíst i se slupkou.

A nakonec doporučení, ohledně denního příjmu vlákniny. Panuje obecné doporučení přijmout zhruba 14g vlákniny na 1000 kalorií. 

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.