Vinyasa jóga – cvičením k harmonii

V minulém příspěvku jsem se věnovala jednoduchému relaxačně-posilovacímu cvičení hatha jóga. Dnes bych na toto téma ráda navázala seznámením s dalším druhem jógy, tentokrát s vinyasa jógou. Tento druh jógového tréninku spadá mezi náročnější typy jógy co do fyzické kondice, flexibility a zvládání základních pozic, takzvaných ásan, díky čemuž se doporučuje pouze pokročilejším cvičitelům. Pokud s jógou teprve začínáte, vyzkoušejte raději již zmíněnou hatha jógu, případně relaxační jógu.

V dynamické vinyasa józe jde o dokonalé a plynulé propojování jednotlivých ásan, ve kterých se mnohdy zůstává až 5 minut. Velký důraz je přitom kladem na precizně prováděné dechové cvičení, které by měl mít cvičící už dobře zvládnuté. Smyslem dlouhého setrvávání v jednotlivých pozicích a precizního dýchání je výsledné zpomalení dechu a šetření srdce. Stejně jako většina dalších jógových cvičení, i vinyasa jóga usiluje o rozvoj flexibility, posílení a protažení svalů a harmonizaci těla i ducha. Díky jednotlivým dílčím účinkům vinyasa jógy, pak můžete dosáhnout zlepšení funkcí vašeho metabolismu, posílení imunitního a kardiovaskulárního systému či detoxikace organismu a jeho celkové regeneraci.

Stejně jako v případě hatha jógy, i tentokrát Vám přináším pár tipů na to, kde si vinyasa jógu zacvičit. Co se Prahy týká, opět bych doporučila Yoga Centrum v Holešovicích a Ďáblicích. V Brně si vinyasa jógu zacvičíte například ve studiu Yoga Brno, v Ostravě v centru Pranava Jóga a v Pardubicích ve studiu Duhové zvonky. Míst, kde si můžete vinyasa jógu zacvičit, je nicméně mnohem víc.

Pokud si chcete udělat obrázek o tom, jak taková vinyasa jóga vypadá, vřele doporučuji následující video:

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.