Jednoduché a účinné rady a tipy pro strečink a zlepšení nálady na pracovišti. Správným sezením a protahováním ke zvýšení energie a maximalizaci efektivity práce!

Strečink na pracovišti

Patříte-li k lidem se sedavým zaměstnáním a způsobem života, pak jste se jistě už setkali s bolestí krku, zad nebo celkovou zatuhlostí. Není na tom nic neobvyklého. Dlouhé, hodiny trvající, vysedávání u počítače zapříčiňuje mimo jiné také omezení krevního oběhu a svalovou ztuhlost. Problémy můžou nastat a pravděpodobně nastanou tehdy, když nevěnujete dostatek času protahování, a to obzvlášť, pokud nesedíte správně.

Jak na správné sezení asi každý tuší. Bohužel to v praxi málokdo dodržuje. Zopakujme si tedy, jak by to mělo vypadat. Naprostým základem jsou přirozeně rovná záda. Udržet je rovná nicméně může být oříškem. Pomoct by Vám v tom mohl gymnastický míček (overball), který umístíte mezi své lopatky a opěrku židle či křesla. Ale pozor! Míček by neměl být plně nafouknutý, aby Vás netlačil do zad. Dalším podstatným bodem je nehrbit se. K tomu, abyste se nehrbili by Vám měla napomoci správná výška umístění vašeho monitoru. Ten byste měli mít zhruba v úrovni očí. V neposlední řadě pak myslete na nohy. Hlavně dámy by neměly zapomínat, že typická poloha “noha přes nohu” je zcela nevhodná. Nejvhodnější je mí obě chodidla položená na podlaze a kolena držet v úhlu 90 stupňů.

Ovšem i pokud dodržujete zásady správného držení těla, nemáte vyhráno. V průběhu pracovního dne byste neměli zapomínat ani na pravidelné protahování. Důležité je zejména protahování krku, ramen a zad, můžete však protáhnout i cokoli jiného. Krční páteř můžete protáhnout jednoduše, přímo ze židle, tím, že s výdechem přitáhnete hlavu nejdřív k jednomu a pak ke druhému rameni. Následně doporučujeme ještě protáhnout krční páteř ve směru dolů – jako kdybyste se dívali na jedno a pak na druhé koleno. Ramena uvolníte tím způsobem, že pokrčíte jednu ruku, její loket chytnete do dlaně druhé ruky a s výdechem ruku tlačíte přes rameno až k lopatkám. Záda velmi efektivně protáhnete na míči. Položte se na míč naznak, chodidla nechte položená na zemi, ruce natáhněte za sebe a protáhněte se, jak jen to jde. V poloze vydržte pár minut.

Další zajímavé tipy k protažení v kanceláři naleznete v následujících videích.

1) 3 protažení, která byste měli dělat v práci k uvolnění stresu 

2) 7 kancelářských cviků, která Vám dodají energii k práci! 

3) Měnění pozic – Strečink na pracovišti 

Lucka

 

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.