Spartan race – staňte se Sparťanem!

V poslední době hodně mých známých a přátel začalo mluvit o tom, že se chystají na Spartan race. Někteří z nich jej dokonce už absolvovali a byli nadšení. I když jsem o těchto sparťanských závodech už slyšela, abych byla upřímná, pořádnou představu o tom, co obnášejí, jsem neměla. Rozhodla jsem se tedy sednout k počítači, trochu zapátrat a rozšířit si obzory. A víte co? K překvapení mě samotné mě závod svou koncepcí zaujal. Možná, že si ho dokonce vytyčím jako svůj vzdálený cíl :) A právě proto jsem se o získané informace rozhodla se závodníky a atlety mezi vámi podělit.

6181874720_b4b5a05971_o

Takže hezky od začátku. Co že to ten spartan race je? Jak asi mnozí z vás tuší, jedná se o běžecký závod. Jde však také o mnohem víc. Spartan není pouze o běhu na X kilometrů (takových závodů je tu ostatně plno). Ve Spartanu jde také o překonávání nejrůznějších překážek a to v mnohdy dost náročném terénu (a bahně). Nejde v něm ani tak o to, jestli jste schopni něco uběhnout, ale spíš o to, jak jste si schopni poradit v náročných přírodních podmínkách, jak jste mrštní, obratní či vynalézaví. A hlavně – testuje vaši výdrž a silnou vůli. Tu k úspěšnému absolvování tohoto závodu totiž určitě potřebujete.

Zapomeňte na drahý vystylovaný outfit.

Pokud jste zvyklí běhat si městské závody a pojímáte je tak trochu i jako prezentaci vašeho ultra super sportovního šatníku, při Spartanu možná budete zklamaní. Na drahé značkové oblečení raději zapomeňte – tedy alespoň pokud ho nechcete mít potřísněné vrstvami bahna. Pokud totiž závodu dáte všechno, od bahna bude od hlavy až k patě.

Závod jen pro tvrdé chlapy?

Určitě, ale i dámy, méně trénovaní sportovci či děti si v něm najdou své místo. Soutěžit můžete hned v několika kategoriích. Nejnižší kategorí je takzvaný Spartan Junior neboli závod pro děti ve věku od 4 do 14 let. V závislosti na konkrétním věku děti běží trasu dlouhou 750m-2,5km a překonávají překážky v minimálním počtu 10-15. Následuje Spartan sprint, který je v délce alespoň 5km a při kterém musíte překonat alespoň 20 překážek. Sprint je přitom vhodný i pro sparťany začátečníky. Pro náročnější a zdatnější sportovce byl vytvořen závod Spartan super, který je v délce min 13km a min 25 překážek. Tento závod už, jak píší jeho tvůrci, byl sestaven tak, aby vás dotlačil až k vašim limitům. Opravdu tvrdí a železní závodníci se pak mohou pustit do Spartan Beast, který vás skutečně dostane až na hranici vašich možností. V Beastu vás čeká dráha dlouhá min 20km a pro úspěšné dokončení budete muset překonat alespoň 30 překážek.

Čas i překážky – všechno je důležité.

K tomu, abyste Spartan race úspěšně absolvovali a dostali vytouženou medaili vám nestačí pouze doběhnout. Musíte také překonat minimální počet překážek. A samozřejmě – nejdete na vycházku a stále je to závod, takže i čas se počítá.

Tak co, troufnete si stát se sparťanem? :) Pokud vás Spartan race zaujal, můžete si prostudovat jeho oficiální webové stránky, kde mimo jiné najdete termíny nejbližších závodů.

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.