První zkušenost s power jógou – osobní zpověď

Ačkoli jsem se k tomu dlouho chystala, přiznám se, že jógu jsem nikdy necvičila. Samotné se mi na hodiny nechtělo a dlouho jsem nemohla najít parťačku či parťáka. A tak nakonec vždy dostaly přednost běžnější aktivity, jako například běh nebo domácí cvičení pilates. Minulý týden si mi však konečně poštěstilo a vyrazila jsem s kamarádkami na lekci power jógy ve sportovním centru Hamr. A jaké byly mé dojmy? O to bych se s vámi teď ráda podělila.

11109263_10205856240738008_2831405515753317092_n

Od začátku mi bylo jasné, že mi to asi moc nepůjde. Přeci jen – jóga je dost o velké flexibilitě, ne? A v té pokulhávám. Takže jsem si to po příchodu do tělocvičny, spolu s kamarádkami, suverénně nakráčela přímo dozadu. Naneštěstí v předních liniích bylo dost prořídlo, a tak jsme už po pár minutách začaly čelit trenérčině rozzářenému úsměvu a nadšenému povzbuzování, ať jdeme blíž. No, nechtěly jsme být za zoufalce, tak jsme se trochu posunuly. Následujícím úsměvným pobídkám, ať jdeme úplně dopředu, jsme však už se stejným úsměvem na tváří a kroucením hlavy odolaly. K naší úlevě přední místa po dalších pár minutách zabraly nově příchozí. A cvičení mohlo začít.

V prvních cca deseti minutkách jsem si pořád říkala “hm, tak tohle je ono?” nebo “sakra, jak se tímhle asi tak můžu zpevnit?”. Začátek lekce byl totiž věnován hluboké relaxaci. Zpočátku jsem se mi honilo hlavou, že je to jen rozcvička, po nějaké době mě ale to přesvědčení začalo přecházet. Naštěstí se ukázalo, že jsem se opravdu mýlila a v některých chvílích následující třičtvrtě hodinky jsem si přála, abychom se vrátili zpátky k té příjemné rozcvičce. Power jóga se na první pohled může zdát jako nenáročné cvičení, u kterého se ani nezapotíte. Opak je ale pravdou. Obzvlášť, pokud jste začátečník nezvyklý podobným pohybům.

Po rozcvičce následovalo několik sérií cviků, zaměřených zároveň na protažení i posílení svalstva. Nevinně vypadající pozice se po X opakováních a minutách držení změnily v noční můru a boj se sebou samou a vlastní vůli začal. První boj začal už v okamžiku, kdy instruktorka rozdávala instrukce. To totiž vypadalo tak, že pronesla název nějaké jógové pozice, který mi přirozeně nic neříkal. V tu chvíli jsem se začala zběsile rozhlížet po sále a napodobovat ostatní. No, s pocitem zadostiučinění můžu prohlásit, že to většinou fungovalo. Instruktorka byla naštěstí milá a příjemná a pokaždé, když jsem nějakou pozici dělala špatně nebo jsem ji nedotahovala, tak mi poradila a pomohla se do ní dostat. Druhé zásadní kolo boje začalo tehdy, když instruktorka vyhlásila nějakou pozici, která je dle mého mínění, hodná cirkusového akrobata. Jelikož se nerada vzdávám, vždy jsem to vyzkoušela. S velkým úspěchem to však nebylo. Většinou jsem buď spadla nebo mi luplo v některé končetině tak, že jsem toho musela nechat. Nutno však dodat, že takových akrobatických pozic bylo opravdu jen pár. Naprostá většina byla zvládnutelná i pro začátečníka, jako jsem já.

Po hodince cvičení jsem ze sálu odcházela příjemně unavená, ale veselá a v dobré náladě. Skutečnou náročnost cvičení jsem poznala až v následujících dvou dnech, kdy se ozvaly snad všechny svaly a kolosální únava. Rozhodně to však nevzdávám. I přes to, že se ze mě hned první hodinu nestala jógová hvězda (jaký div) a že jsem byla při cvičení, na rozdíl od ostřílených cvičitelek, rudá jako rajče, se mi cvičení líbilo. K mému velkému překvapení mi to vnitřně tak nějak sedlo a ráda bych pokračovala dál. Tak doufám, že se to vydaří a že už mě to příště tolik nezničí :)

A co vy? Máte s power jógou zkušenosti? Co si o ní myslíte? O své názory se s námi můžete podělit v komentářích pod příspěvkem.

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.