Power jóga

Poslední dobou se soustřeďuje čím dál tím větší pozornost na nový, inovativní druh cvičení zvaný power jóga. Mnozí z vás o power józe již asi slyšeli, dost možná ale nevíte, co si pod tímto názvem představit. Právě proto jsem se rozhodla vám zde dnes shrnout její základy.

power-joga

Jak už název napovídá, power jóga je druh cvičení, který vychází z klasické, meditativní jógy. Na rozdíl od tradiční jógy se nicméně power jóga méně soustředí na hledání duševní rovnováhy a koncentraci a více se soustředí na posilování těla. Anglické slovíčko “power” (síla) nám samo o sobě naznačuje, že si power jóga vybírá především tzv. silové prvky, které procvičuje.

O co tedy jde? Power jóga se zaměřuje především na posílení a samozřejmě i protažení svalů celého těla, zvýšení flexibility, formování postavy a úbytek podkožního tuku, stejně jako na získání duševní rovnováhy a soustředěné mysli. Dále můžete od power jógy očekávat zlepšení v oblasti odstraňování svalových dysbalancí, snižování svalového napětí, aktivace energetických center či správného fungování orgánů a vnitřních tělesných procesů.

Stejně jako při jakémkoli cvičení, i při power józe velmi záleží na správném dýchání. Pouze dostatečně hluboké dýchání v průběhu cvičení může vhodně přispět k výživě tkání, nervů a orgánů. Doporučuje se tedy si neustále kontrolovat dýchání, a to v průběhu všech pozic. Správné vykonávání jednotlivých pozic dále působí příznivě na páteř a tedy i na činnost míchy.

Power jóga zkrátka není jednostranné cvičení, zaměřené na posílení té a té oblasti. Power jóga vám napomůže k posílení a tvarování všech svalů, a zároveň vás zbaví stresu a napětí.

Existuje celá řada fitness center, ve kterých cvičení power jógy nabízejí. Za všechny si jmenujme například pražská fitness centra Euforie nebo YAYA. Pokud ovšem zapátráte, určitě naleznete mnoho dalších :)

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.