Povánoční hubnutí

Jak známo, Vánoce jsou v našich končinách velmi často nejenom svátky klidu a pohody, ale také svátky nezřízeného obžérství. Mísy plné toho nejlepšího cukroví, vánočky, čokoládové kolekce, bramborový salát, obalovaný kapr a pak třeba ještě tradiční štěpánská husa s knedlíky a se zelím. Myslím si, že naše domácnost není jediná, ve které to tak vypadá. A, i když máme všechny tyto dobroty rádi, o jejich zdravosti a výživové hodnotě se nedá moc mluvit. Zato jsou tato jídla vysoce kalorická a tučná, díky čemuž si po Vánocích nejeden z nás povzdychne, že už zase potřebuje dietu. No jo, ale jak na to? 

atkinsonova dieta

V první řadě byste na dietu a hubnutí neměli spěchat. Z dlouhodobého hlediska je nejmíň efektivní metodou právě ta, ke které se každoročně uchylují desítky a stovky lidí. Náhlé diety, někdy až hladovky. Pokud po vánoční žranici najednou přejdete na režim minimálních dávek jídla a řízek okamžitě vyměníte za mrkev, úspěšní pravděpodobně nebudete. Nejenom, že tělu způsobíte šok, díky kterému si začne ukládat doslova každou kalorii, kterou obdrží, ale začne vás trápit velmi nepříjemný a všudypřítomný hlad. No a každý asi ví, k čemu takový hlad vede. K opětovného přejídání se. A co hůř, po hladovce toho pravděpodobně sníte ještě mnohem víc, než byste toho snědli bez ní.

S hubnutím tedy začínejte pozvolna. Základem všeho je jíst pravidelně, a to alespoň 5x denně. Vydatná a energiticky hodnotná snídaně s horkým čajem či hrnkem kávy je pro váš organismus zcela nezbytná. Během dopoledne byste potom neměli zapomenout na malou svačinku (třeba banán), která utiší váš pocit hladu, a zároveň vám zabrání se přejídat u oběda. Svačinu pak zařaďte také odpoledne, mezi oběd a večeři.

Samozřejmě byste si však měli jídelníček trochu upravit a hlídat.

1) Tučné a mastné vánoční pokrmy vyměňte alespoň částečně za zeleninu, které byste měli zkonzumovat přibližně 500 g denně.

2) Tradiční bílé pečivo zkuste vyměnit za celozrnné, které vašemu tělu dodá potřebnou vlákninu, vitamin B a minerální látky. 

3) Pijte dostatek neslazených tekutin (optimálně 2-3 litry denně). Vyhýbejte se sladkým limonádám a omezte konzumaci alkoholu.

Jak už bylo ale mnohokrát řečeno, diety samy o sobě nestačí. Základem všeho je dostatek pohybu. Můžete se tedy vrhnout třeba na běhání :)

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.