Nebezpečné diety aneb hubněte s rozumem.

V minulosti už jsme tu mluvili o tom, jak se stravovat, pokud chceme zhubnout a dostat se do formy. K blogování o cvičení a zdravém životním stylu ovšem patří i druhá strana mince. Nezdravé, špatné a někdy až nebezpečné diety, které se šíří internetem i mezi lidmi a před kterými vás chceme varovat. Následující “osvědčené” diety rozhodně nikdy nezkoušejte.

zdravy-zivotni-styl41-200

1) Jednostranné diety. Jedná se o diety, při kterých jíte pouze jednu surovinu a nic jiného. Zpravidla takováto dieta trvá něco kolem měsíce. V čem tkví její nebezpečí? Tělo nedostává potřebné živiny a vitaminy. Důsledkem mohou být pocity slabosti a nevolnosti, únava, nemoci nebo třeba zažívací potíže. V případě extremně dlouhého trvání hrozí i smrt.

2) Dieta za využití tasemnice. Jak to funguje? Cíleně spolknete zárodek tasemnice. Ta se usadí ve vašich střevech, roste a přijímá vaši potravu. V důsledku toho roste a tloustne červ ve vašich střevech a ne vy. Problém je, že vás tasemnice okrádá i o potřebné živiny. Je sice pravda, že parazitologové experimentují s tasemnicí ve střevech ve snaze dokázat či vyvrátit její pozitivní vliv na lidský organismus, ale bez lékařského dohledu a odborného posouzení o tom, kdy je nanejvýš vhodné se tasemnice zbavit (což se provádí za pomoci pilulky a celý proces není vůbec jednoduchý ani příjemný), je tato metoda hubnutí vysoce riskantní. Nehledě na to, že je pěkně nechutná.

3) Půst. Ten může být prospěšný v případě, že není úplný a je veden krátkodobě. Bohužel se najdou tací, kteří prosazují naprosté vysazení potravy, a to klidně na měsíc. Není snad nutno dodávat, že se jedná o metodu, která vás může velmi snadno zabít.

4) Dieta dětské stravy. V čem spočívá? Je to prosté. Jíte prostě to, co batolata. Především rozmixovanou uvařenou zeleninu, případně ovoce, bez jakýchkoli dochucovadel či dalších ingrediencí. Nebezpečnost této metody tkví opět v absenci příjmu některých zásadních živin.

5) Vatová dieta. O této “dietě” supermodelek už asi slyšel každý. Jak název napovídá, jedná se o pojídání vaty nebo třeba odličovacích tamponků. Účel? Zaplnění žaludku něčím, co zažene pocit hladu. A vata neobsahuje žádné kalorie. Dívky si k polykání těchto umělotin pomáhají (nebo doufejme pomáhaly) jejich namáčením do ovocné šťávy.

Mohli bychom jmenovat dál a dál. V minulosti se objevila například ještě arzeniková dieta, dieta přežvykováním nebo koktejlová dieta. A bohužel přicházejí stále další. A jak tedy poznat, která dieta je nebezpečná a která neškodná? Denní příjem kalorií by neměl klesnout pod 1200. Špatné jsou všechny jednostranné diety, při kterých se vám nemůže dostávat dostatek VŠECH živin. Nebezpečné jsou i diety založené na příjmu čistých vitaminů. Těmi se totiž klidně můžete předávkovat.

Takže, co dodat závěrem? Držet dietu? Ano, ale s rozumem a nejlépe po konzultaci s výživovým poradcem, který vám sestaví jídelníček na míru.

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.