Kondičním plaváním k fyzické i psychické pohodě

Venku je vedro k zalknutí a koupaliště po celé zemi praskají ve švech. Napadlo vás ale někdy využít bazén jinak, než jako pouhý prostředek ke schlazení? Kondičnímu plavání se v současnosti věnuje jen málo lidí a přitom má pro naše tělo přímo blahodárné účinky.

plavani-1

V první řadě bychom si asi měli ujasnit co je a co není kondiční plavání. O kondiční plavání se v žádném případě nedá mluvit, pokud se do bazénu dostanete jednou za měsíc, když se náhodou udělá hezky a máte volno v práci. A to ani pokud si dáte 20 bazénů. Aby bylo plavání vašemu tělu skutečně prospěšné a abyste z něj vytěžili maximum, musíte se mu, tak jako jiným sportům, věnovat pravidelně. Není potřeba hned napoprvé uplavat “dvacítku”, klidně začínejte pomaloučku polehoučku, ale zato pravidelně, nejlépe alespoň 2x týdně.

Výhodou kondičního plavání v porovnání s jinými sporty je to, že při něm tolik nezatěžujeme klouby. Naopak, při správném plavání jde pohyblivost kloubů a pružnost svalstva prudce nahoru. Díky rozsáhlému pohybu horních i dolních končetin také přirozenou cestou dochází k jejich posílení. Jelikož při správném plavání zatěžujeme celé tělo rovnoměrně, působí plavání pozitivně také na prokrvení tkání. Pozitivní účinky plavání lze pak poměrně dobře pozorovat i na rozvoji kapacity plic a zlepšení termoregulačních schopností organismu, kterému vděčíme teplotě vody, která je zpravidla nižší, než teplota vzduchu.

Stejně jako u jiných sportů, i u plavání však hraje významnou roli to, jestli plaveme správně a samozřejmě také námi zvolený plavecký styl. O tom si však něco povíme zase příště.

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.