Kam jít v Praze běhat

V návaznosti na můj poslední příspěvek, týkající se přípravy na maraton či půlmaraton, bych Vám dnes ráda doporučila pár míst, kde se dá běhat. A jelikož pocházím z Prahy, zaměřím se na hlavní město. Všem ostatním se omlouvám, ale věřím, že obyvatelé menších měst či vsí nemají problém najít si své běžecké místečko.

laka-vas-beh-naboso-poridte-si-barefoot-boty

Ačkoli je Praha rušným velkoměstem, je také, díky Bohu, dostatečně zelená. Na celém území hlavního města, od jihu po sever a od východu po západ, najdete plno parků, lesoparků, lesů a tras, ve kterých si příjemně zaběháte a ve kterých si mnohdy ani nebudete připadat jako ve městě.

Jedním z nich je například Kunratický les, nacházející se na Jižním Městě. Jedná se o největší zalesněnou plochu v Praze, která je příjemným prostředím nejenom pro pejskaře, maminky s kočárky a další chode, ale také právě pro běžce. Výhodou Kunratického lesa je velké množství přírodních i vyasfaltovaných cest, na nichž se dají snadno vytvořit běžecké trasy libovolné délky a náročnosti. Jsem toho názoru, že optimální trasu by si měl každý najít sám. Počáteční inspiraci nicméně můžete najít třeba tady. Na uvedené stránce přitom naleznete tipy na další “běžecké ráje” na územní hlavního města. Jsou mezi nimi například Obora Hvězda, kde je mimo jiné vyznačena 2715m dlouhá trať, poklidné prostředí Hostivařského lesoparku, překrásné Prokopské údolí nebo prostředí Divoké Šárky, kde si ani nebudete připadat jako v Praze. Míst, kde se dá v Praze běhat je zkrátka plno. Mohla bych tu jmenovat ještě například Ďáblický háj, Letnou, Petřín, nábřeží, okolí Rokytky a pokračovat směle dál. Nemá však smysl jen tak střílet od boku nějaké názvy a místa. Praha je poměrně rozlehlá a nikdo asi nebude chtít strávit hodinu na cestě, aby si mohl zaběhat. Proto to nejlepší, co Vám mohu v tuto chvíli v případě, že váháte, poradit, je prostudovat si zelený plán města a najít si tu pro Vás nejbližší a nejlepší plochu. Některým z nejoblíbenějších běžeckých tras v Praze se budu podrobněji věnovat v následujících týdnech. Pro zatím si však pamatujte jedno – běhejte pro radost a běhejte tam, kde se cítíte příjemně.

Na závěr ještě připojím jedno doporučení. Pokud Vám to vaše okolí jenom trochu umožňuje, běhejte na měkké půdě nebo na tartanu. Tyto povrchy totiž minimalizují opotřebení kloubů, které může být při častém běhaní po asfaltu opravdu markantní.

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.