Kalorické tabulky

Drazí přátelé! Jak se vám daří hubnutí, posilování a udržování zdravého životního stylu? Věřím, že víc než dobře! :) zdravy-zivotni-styl41-200

Před nějakou dobou jsem zde uveřejnila příspěvek o správné stravě a hubnutí s odborníky. Ráda bych na něj nyní navázala.

Ačkoli se domnívám, jak jsem psala dříve, že je vhodné sestavení zdravého jídelníčku a změnu životního stylu konzultovat s odborníkem, rozhodnutí, jestli jej skutečně vyhledáte nebo ne, je jen a jen na vás. Dejme tomu, že jste se tedy rozhodli sestavit si ten správný jídelníček sami nebo, že byste ten, který vám navrhl odborník z nějakého důvodu rádi pozměnili a poupravili. To je samozřejmě možné a není na tom nic špatného. Pokud chcete dosáhnout vytouženého efektu, je nicméně nutné postupovat uváženě a s rozmyslem. Co je na první pohled zdravé, nemusí být ve skutečnosti pro vaše tělo až zas tak prospěšné a naopak. Pro efektivní hubnutí je navíc podstatné, abychom svému tělu dopřávali přesně takový denní příjem energie a kalorií, jaký potřebuje a ne vyšší nebo naopak nižší.

A právě k hlídání této optimální úrovně kalorického příjmu slouží různé online kalorické tabulky. Najdete zde kalorickou hodnotu všech běžných potravin, díky čemuž si můžete sestavit optimální jídelníček na každý den. Kontrolou kalorické hodnoty potravin však nic nekončí, pokud chcete skutečně hubnout a ne jenom hladovět nebo počítat jako diví, musíte znát optimální hodnotu vámi přijatých kalorií za den. Zároveň potřebujete vědět hodnotu vámi vydaných kalorií. Chcete-li hubnout, musí být příjem nižší než výdej. Tato čísla jsou však vysoce individuální a je třeba je řádně propočítávat.

Zaprvé potřebujeme zjistit hodnotu bazálního metabolismu (úroveň kalorií, které tělo spálí za den při běžné a nijak zvlášť náročné činnosti) a ten následně vynásobit číslem 1,25. Hodnotu bazálního metabolismu vám vypočte například tato kalkulačka. Po provedení tohoto výpočtu tedy získáte základní denní výdej v Kj. Absolvujete-li v daný den nějaké cvičení či pohybovou aktivitu, přičtěte k číslu ještě hodnotu kalorického výdeje při této činnosti. Hodnoty energetického výdeje různých aktivit přitom najdete opět na kalorických kalkulačkách.

Další postup už je jednoduchý. Chcete-li vést zdravý životní styl, ale neusilujete o hubnutí, měl by se váš denní příjem rovnat vašemu dennímu výdeji. Naopak  chcete-li hubnout, měl by váš denní příjem být nižší než váš denní výdej. V takovém případě od celkového denního výdeje i se cvičením odečtěte energetickou hodnotu vydanou právě při tomto cvičení. Tím získáte optimální úroveň denního příjmu kalorií. Zdůrazňuji přitom, že váš denní příjem by neměl být nižší, než výdej daný hodnotou bazálního metabolismu! Pokud byste přijímali méně energie, než kolik jí v rámci bazálního metabolismu vydáte, ohrožovali byste své zdraví!

h

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.