Jak správně plavat prsa

Minule jsme si shrnuli pozitivní aspekty plavání, které z něj dělají tělu i duši přínosný sport. Dnes si řekneme něco bližšího k tomu, jak správně plavat a jak vypadají taková pořádná prsa (ve smyslu plaveckého stylu samozřejmě :) ).

11077

Byť se to může zdát neuvěřitelné, plavat tak, abychom správně zapojovali všechny svaly a aby pro nás bylo plavání co nejpřínosnější, není tak jednoduché. Ne každý je trénovaný plavec a zdaleka ne každý se v životě setká s někým, kdo ho ten správný styl může naučit. Díky tomu se v bazénech setkáváme s lidmi, kteří sice plavou kondičně, ale svému tělu zas tak moc neprospívají. Pojďme se tedy podívat, jak na to.

V první řadě asi zklamu ty z vás, kteří si při plavání neradi namáčejí hlavu. I když plavete “pouze” prsa, bez namočení hlavy se při správném plavání neobejdete. Pro to, abyste z kondičního plavání vyždímali maximum, je potřeba, aby bylo vaše tělo po celou dobu v horizontální poloze. Vystrkování hlavy vysoko nad hladinu vám může zadělat na problém s krční páteří a také vás brzdí (jelikož musíte překonávat větší odpor).

Naopak je zapotřebí hlavu potápět a dýchat do vody. Dýchání do vody možná zní děsivě, ale není to nic náročného. Jde pouze o to, že veškeré výdechy provádíte v okamžiku, kdy se nacházíte pod hladinou (následuje nádech těsně nad hladinou). Díky dýchání do vody udržujete žádoucí horizontální polohu těla, získáváte na rychlosti a také trénujete své plíce a pracujete na zvětšení jejich objemu. Pokud vám dýchání do vody dělá problém, můžete ho v klidu a bez stresu natrénovat na souši. Postačí vám k tomu lavor s vodou, do kterého můžete ponořit ústa.

A jak mají vypadat ta správná prsa? Jak název tohoto plaveckého stylu napovídá, jsme při něm položeni na prsou a zapojujeme nejvíce právě stejnojmennou část těla. Ačkoli jsou prsa nejrozšířenějším a nejobecnějším stylem plavání, nejsou tak snadná, jak by se mohlo zdát. Abyste pomocí prsou skutečně plavali ku zdraví a dobré tělesné kondici a aby se pro vás plavání nestalo spíše utrpením, musíte napilovat dokonalou souhru horních a dolních končetin. Symetrie pohybů je zde skutečně klíčová. Samotný pohyb těla při prsou potom vypadá následovně: paže pod hladinou zabírají do stran, dlaně zabírají šikmo dolů, paty se nacházejí bezprostředně u hladiny a kolena se roztahují do šířky boků, které máme vystrčené k hladině. Kontraproduktivně působí příliš široké zabírání rukou i nohou. Pozor si dávejte také na to, abyste neměli kolena skrčená pod trupem.

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.