Jak správně dýchat při běhu

Pokud jste běžci-začátečníci, můžete mít, stejně jako já, problém s dýcháním. Mnoho lidí ve svých běžeckých začátcích zápasí s pocitem, že už nemůžou, respektive, že nohy by ještě mohly, ale už to prostě neudýchají. Patříte k nim? Nezoufejte, řešení je poměrně snadné.

Základním kamenem úrazu je holý fakt, že velká spousta z nás prostě a jednoduše neumí dýchat. Asi si teď říkáte, co je to za blbost. Všichni samozřejmě dýcháme, takže nějak dýchat umíme. Ale právě to slovíčko “nějak” je tam důležité. Ono totiž k tomu, aby nám běh šel a abychom nebyli už po pár stech metrech zadýchaní a nepíchalo nás v boku, nestačí dýchat “nějak”, musíme dýchat správně. A v tom je ten zakopaný pes.

No a jak to správné dýchání vypadá? Základním bodem, který je třeba si pamatovat a pořád na něj myslet je, že správně bychom měli dýchat takzvaně do břicha, nikoli do hrudníku. Že dýcháte do břicha se pozná jednoduše. Při hlubokém nádechu by se vám mělo nadzvednout právě břicho a ne hrudník. Pokud dýcháte do hrudníku místo do břicha, budete brzo zadýchaní a hrozí, že vás začne píchat v boku. Osobně doporučuji si dýchání do břicha před během nejprve nacvičit – při normální chůzi nebo klidně i při sedu. Pokud vám zpočátku dýchání do břicha dělá problémy, může pomoct, když si položíte dlaň na hrudník a jakoby si jej přidržíte, aby se nemohl nadzvednout.

Častou otázkou v souvislosti s dýcháním je také ta, jestli dýchat nosem nebo pustou. Obecně platí, a to obzvlášť v začátcích, že pusou toho udýcháte podstatně víc. Rozhodně se tedy nebojte jí v dýchání zapojit. Doporučuji nicméně také postupně začít trénink dýchání nosem. Problém s dýcháním nosem tkví v tom, že toho zkrátka a jednoduše z počátku udýcháte málo čemuž je potřeba přizpůsobit vaše tempo. Nejdřív se naučte dýchat nosem při pomalém, klidném tempu a teprve až ho zvládnete, můžete přidat. A proč se vůbec obtěžovat učit se dýchání nosem? Zejména v sychravém podzimním počasí vás může uchránit nemocí a nastydnutí. Vzduch, který přichází do těla skrz nos je filtrován nosními chloupky, které zarazí množství bakterií a nečistot, jež by v případě dýchání pusou putovaly rovnou do vašeho těla. Navíc při dýchání nosem nenasáváte studený vzduch přímo do plic, což vás může uchránit před nachlazením.

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.