Jak rychle zhubnout

Co si budeme nalhávat, hubnutí je dlouhodobý proces. Kdo chce zhubnout, musí mít především trpělivost a být vytrvalý. I přesto, že optimální je dlouhodobé hubnutí, nicméně existuje pár způsobů, jak shodit v co možná nejkratším časovém období.  s

Asi každého z nás při hledání vhodného způsobu jako první napadne jednoduchá rada nad zlato – nežrat! To ovšem není tak jednoduché, něco přeci jíst musíme, a ani to není tak docela pravda. Při držení hladovky a při drastických dietách často po jejich ukončení nastává takzvaný jojo efekt. Jeho princip je jednoduchý. Organizmus, který je zvyklý na určitý přísun potravy a který o tento přísun z ničeho nic přijde, vyhodnotí situaci jako krizovou. Ukládá každý kousek tuku, který dostane a vyčkává, co bude dál. V okamžiku, kdy hladovku či dietu ukončíte a začnete znovu normálně jíst, zareaguje tělo jediným logickým řešením – začne si okamžitě tvořit tukové zásoby pro případ, že by o přísun potravy opět přišlo, a vy velmi záhy znovu naberete těžce shazovaná kila.

Mnohem vhodnějším způsobem než trápení se hlady, je pouhá úprava jídelníčku ve smyslu druhu zařazených potravin nebo počtu denních jídel, a postupné snižování dávek jídla. Ačkoli by se mohlo zdát, že omezení denního jídla na tři (snídaně, oběd, večeře) povede k hubnutí, opak je pravdou. Obecně se doporučuje jíst častěji, ovšem v menších dávkách. Vhodné je tedy kromě tří základních jídel zařadit ještě dopolední a odpolední svačinu. Pokud jíte pravidelně, váš metabolismus si zvykne na pravidelný přísun potravy a nemá takovou tendenci vytvářet tukové zásoby. Pro sestavení správného jídelníčku je vhodné znát minimální denní příjem kilo kalorií adekvátní pro vaše tělo a ten pokud možno dodržovat. To znamená ani ho nějak extrémně nepřesahovat, ale především nepřijímat míň. V takovém případě byste si totiž koledovali o vážné tělesné potíže. Minimální denní příjem kilo kalorií je závislý na vašich tělesných proporcích, věku a pohlaví. Existuje mnoho online kalkulaček, které jej za vás vypočítají. Jedna z nich je například tady. Pokud již znáte svou optimální denní kalorickou dávku, můžete si na této stránce sestavit jídelníček, který mu bude odpovídat. Stránka mimo jiné umožňuje výpočet kalorií každého jídla. Ať už si sestavíte jakýkoli jídelníček, nemělo by v něm chybět ovoce a zelenina a měl by obsahovat dostatek vlákniny a tekutin (nejlépe čistou vodu). Co se ovoce a zeleniny týká, doporučuje se zařadit je do jídelníčku alespoň 5x denně. Pozor dejte také na sůl. Sůl je dozajista potřeba, ale nadměrné solení organizmu škodí!
2
Upravení jídelníčku samo o sobě nicméně k rychlému hubnutí nestačí. Důležité je správnou stravu nakombinovat s dalšími prvky, jako je dostatek pohybu, nejlépe zkombinovaného ze cvičení, sportování a dostatku chůze. Mimo to je všeobecně známo, že v průběhu noci metabolismus funguje pomaleji, proto se nedoporučuje navečer hodně jíst. Poslední jídlo byste ideálně měli přijmout kolem 18 hodiny.

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.