Jak je to se 30 denními výzvami

Ať už se řadíte mezi fitness fanatiky nebo úplné sportovní alalfabety, vsadím se, že o populárních 30 denních výzvách jste už zaslechli. Taky aby ne. Je jich plný internet a, i když se o nich poslední dobou hojně diskutuje ve smyslu jejich možných negativních dopadů, stále přibývají další a další. Pojďme si o nich tedy teď něco říct.

Instructor Taking Exercise Class At Gym

Co to ty 30 denní výzvy vlastně jsou?

Nehledejte za procesem žádné složitosti. Vlastní název akce zcela přesně vystihuje, o co jde. Tedy o nejrůznější fitness výzvy, které musí jedinec plnit po 30 dní. Pro toto období má přitom přesně stanovený a většinou dost tvrdý trénink (popřípadě stravovací plán) na každý den, který musí splnit. Výzvy se nejčastěji soustředí na určitou tělesnou partii. Vzhledem k požadavkům společnosti to je většinou břicho a zadek. Jednoduché výzvy zahrnují pouze jeden jediný cvik (například dřepy), který se opakuje každý den. Složitější výzvy se stávají z celých sérií cviků. Vtip je v tom, že se začíná pozvolna a postupně se zátěž zvyšuje. Například na začátku měsíce začínáte se 20 dřepy na den a na konci měsíce končíte s 250.

Co na 30 denní výzvy říkají odborníci?

Na výzvy se v první řadě musí opatrně a s rozmyslem. Dle mnohých, které zastupuje například Martina Karasová, jsou nejrizikovější skupinou k plnění výzev sportovní začátečníci. Pro člověka, který dosud nebyl zvyklý aktivně sportovat, mohou 30 denní výzvy představovat skutečné nebezpečí. V první řadě se jedná o přetížení, na které není tělo zvyklé. U sportu, stejně jako u jiných odvětví, platí, že je třeba začínat pozvolna a pomalu. Z přetížení, ale také z nesprávného vykonávání cviků, pak mohou vzniknout poškozené klouby, natažené svaly a další zranění. Nikdy tedy v rámci výzev nevykonávejte úkony, u kterých si nejste 100% jisti tím, jak mají správně vypadat. Je lepší se nejdřív dané cviky naučit v posilovně s trenérem a teprve pak se pustit do intenzivního domácího tréninku, než riskovat zranění. Více o názorech odborníků se můžete dočíst například zde.

Jsou 30 denní výzvy vůbec k něčemu dobré?

Určitě ano. Musíte však mít na paměti, že jsou zpravidla velmi jednostranně zaměřené. Z dlouhodobé perspektivy není vhodné zaměřovat příliš pozornosti pouze na jednu partii, která se tím nadměrně zatěžuje, ale spíše se doporučuje trénink střídavě zaměřovat na různé části těla. Skvělé kondice a celkového dojmu namakanosti také posilováním jedné partie nedocílíte. Pokud vám však jde čistě o shození pár kil nebo zpevnění bříška a jste na sport zvyklí, můžete dosáhnout kýženého cíle. Nezapomínejte však na to, že aby byl efekt dlouhodobý, nesmíte s určitou mírou cvičení přestat ani po skončení výzvy. Což je bohužel kámen úrazu mnoha “výzvových” nadšenců.

Kde se dají 30 denní výzvy najít?

V současnosti je jich na internetu k dohledání obrovské množství. Za všechny si uveďme pár odkazů, kde snad najdete to, co hledáte.

1) http://www.30tidennivyzva.cz/vyzvy/?sex=w

2) http://diety24.cz/30-denni-vyzvy-zadek-bricho-a-nohy-stahnete-si-tabulky/

3) http://www.bezhladoveni.cz/30ti-denni-vyzva-bricho/

4) http://www.zij-zdrave.cz/blog-o-vyzive-a-hubnuti/akce-30-denni-fitness-vyzva

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.