Hurá do sauny!

Ačkoli přes léto nejspíš většina z vás nemá na saunu ani pomyšlení, pojďme se teď spolu podívat na to, proč byste jí měli pravidelně navštěvovat a co vám může přinést. A proč právě teď? Pravidelné saunování je totiž skvělé na posílení imunitního systému a s tím je nejlepší začít dávno před začátkem chřipkové sezóny. :)

Sauna2

Proč chodit do sauny?

Každý, kdo saunu (ať už finskou nebo infra) navštěvuje pravidelně, si to nemůže vynachválit.No není se čemu divit, saunování má totiž dle lékařů blahodárný vliv na lidský organismus. Vedle relaxace, která je tak nějak samozřejmá a již zmíněné podpory funkce imunitního systému, je to například odplavování odpadních látek z těla, pročišťování dýchacích cest a ozdravný vliv na krevní oběh. To však zdaleka není všechno. Díky pobytu v sauně můžete dosáhnout lepšího prokrvení tkání, zkrášlení pleti, očisty kůže, celkového osvěžení, ústupu bolestí a dokonce i ztráty hmotnosti. Vždycky je však potřeba dodržovat pár základních pravidel.

Jak se správně saunovat?

V první řadě mějte na paměti, že sauna působí blahodárně jako prevence nemocí a ne jako jejich lék. Do sauny nikdy nevstupujte v případě, že se necítíte dobře a proděláváte chřipkové onemocnění. V takovém případě by mohlo dojít ke zhoršení vašeho fyzického stavu. V případě, že jste zdraví a do sauny se vydáte, si nezapomeňte ručník a mýdlo. Myslete na to, že se při správném saunování pořádně zapotíte a důkladná očista je tedy na místě. Do sauny v každém případě vstupujte suší. V opačném případě nežádoucím způsobem zvyšujete vlhkost saunového prostředí. Teplota v sauně by měla dosahovat teploty mezi 60°C a 120°C, nejvhodnější teplotou pro začátek je přitom teplota kolem 86°C (v případě infrasauny jsou teploty podstatně nižší, zpravidla kolem 50°C). V sauně byste měli pobýt něco mezi 8 a 12 minutami v závislosti na aktuální teplotě a vaší výdrži. Lékaři doporučují saunu opouštět v okamžiku, kdy vám pobyt v ní začne být nepříjemný. Po opuštění sauny by mělo následovat schlazení. To můžete provést v bazénku či ve sprše, ale mělo by být prováděno pozvolně. Nejprve si na sebe pusťte vlažnou vodu a teprve postupně ji ochlazujte. Se schlazováním byste také měli začínat od nohou a postupovat směrem nahoru k trupu. Krk a hlavu ochlazujte pouze minimálně. Po ochlazení se vraťte do sauny a celý cyklus opakujte ještě 2x.

Pro koho sauna není vhodná?

Ačkoli pozitivní účinky saunování jsou mnohé, není sauna vhodná pro každého. Určitým skupinám lidí by pobyt v jejím horkém prostředí mohl naopak uškodit. Jedná se zejména o lidi trpícími chřipkovým onemocněním; lidi trpící vysokým krevním tlakem; lidi s problémy s krevním oběhem, srdcem, játry a ledvinami a těhotné ženy či ženy během menstruace.

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.