Hooping

Vánoce klepou na dveře a já vám jako takový malý dáreček přináším další tip na zajímavý a zábavný druh fitness tréninku, tentokrát asi hlavně pro dámy. Je jím celosvětově proslulý hooping, neboli hoop dance či hula hoop. S hoopingem se vrátíte do dětství, což z něj dělá opravdu zábavnou techniku. O co tedy jde? Hooping vychází z anglického slova “hoop” čili “obruč”. Hoop dance je tedy kreativní druh cvičení, který je postaven na tréninku s obručemi. Vzpomínáte na to, jak jste se s obručemi vyblbli jako děti? Možná vás trochu děsí, že byste něco takového měli dělat teď, jako dospělí, a ještě k tomu na veřejnosti. Uklidním vás – doopravdy se nemáte čeho bát. Hoopingové obruče se od těch běžných gymnastických liší, zejména v tom, že jsou o něco těžší, což jim dodává mírně odlišné vlastnosti, větší stabilitu a lepší ovladatelnost. Naprostá většina začátečníků během prvních pár minut s úlevou zjišťuje, že je schopna obruč poměrně dobře ovládat. A to je skvělé! Ale pojďme se už  podívat na to, k čemu je vlastně takovýto druh cvičení dobrý.

keaton-warmup-hooping-hoopnotica

Jestliže se domníváte, že hooping rovná se libovolné, nekoordinované a bezcílné točení obručí, musím vás vyvést z omylu. Díky propojenosti s tancem má i tento kardio trénink, stejně jako každý jiný, svá přesně daná pravidla a stanovená postavení. Trénování hoopingu je bezesporu dobrá zábava, může však nabídnout mnohem víc než to. Jeho největšími přínosy jsou celkové zpevňování postavy, tvarování jednotlivých partií, spalování tuků a následné hubnutí (za hodinu cvičení hoopingu spálíte stejně kalorií jako za hodinu běhu, pozn. autora) a zvyšování kondice, ohebnosti či pružnosti. Za pomoci pravidelného tréninku se můžete dopracovat ke krásně plochému bříšku, hezkým a vytvarovaným pažím, štíhlým nohám a zdravým zádům podpořeným správným držením těla. A to pořád ještě není všechno. Hooping na rozdíl od mnoha jiných technik prakticky vůbec nezatěžuje klouby, díky čemuž je vhodný pro lidi všech věkových kategorií.

A jelikož je tak populární a stále zažívá svůj celosvětový rozmach, není divu, že se nabízí hned v několika variantách. Jsou jimi takzvaný Hoop Fit, což je trénink zaměřující se ve větší míře než ostatní na posilování; Hoop Dance, který naopak zdůrazňuje taneční složku cvičení a nakonec to je Hoop Mix, který šikovně kombinuje taneční i silové prvky.

obrazek-4

Hodiny hoopingu naleznete ve většině větších fitness center po celé České republice. A pokud ne, stále máte možnost zacvičit si sami doma podle videí, která jsou volně dostupná na internetu. Hoopingovou obruč pak můžete sehnat například v tomto e-shopu.

Přeji šťastné a veselé Vánoce a zdravé a fit vykročení do nového roku!

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.