Hahta jóga – cesta ke zdravému tělu i mysli

V dnešním příspěvku bych se ráda věnovala úžasnému cvičení s tisíciletou tradicí, kterému se i v současné době věnují statisíce, možná i miliony, lidí po celém světě. Tím cvičením je jóga. Jelikož je však jóga velmi širokým pojmem, zahrnujícím mnoho různých druhů cvičení a jelikož nechci čtenáře nudit sáhodlouhými výčty, zaměřím se dnes pouze na jednu jedinou odnož jógy, kterou je takzvaná hatha jóga.

Hahta jóga, která je standardní nabídkou téměř všech yoga center, je občas označována za takovou přípravu na jógu. Jejím primárním účelem je očista fyzického těla tak, abychom následně byli schopni pracovat s vnitřními vibracemi a energiemi. K této očistě přitom dochází pomocí velice klidného střídání ásan, tedy jednotlivých poloh. Očištění je přitom pro naše tělo skutečně důležité. Významně totiž napomáhá k jeho udržení ve zdravém, až dokonalém stavu. Protože je hatha jóga v porovnání s jinými druhy jógy relativně nenáročná na fyzickou kondici i pružnost, bývá často vyhledávána začátečníky.

Ale teď už trochu konkrétněji. Co Vám tedy cvičení hatha jógy přinese? Množství pozitivních účinků Vás možná překvapí. Samozřejmým účinkem je protažení a posílení celého těla či zvýšení flexibility. Díky důsledné práci s dechem a systematickému střídání pozic působí hatha jóga blahodárně také na uklidnění pocuchaných nervů, každodenní stres či zlepšení koncentrace. Hatha jóga je zkrátka příjemným a účinným prostředkem určeným k relaxaci a aktivnímu odpočinku.

V Praze, ale nejenom tam, najdete množství center, ve kterých kurzy hatha jógy probíhají. Stačí jen zapátrat na internetu. Za všechny jmenuji například Yoga Centrum v pražských Holešovicích a Ďáblicích, OM Joga Studio na pražském Kačerově, studio Yoga Brno nebo Ladies Fitness Liberec. Cvičící centra však najdete i v dalších městech po celé Republice.

Chcete-li získat základní představu o tom, co Vás při tomto druhu jógy čeká, shlédněte následující video:


Tak co, dáte hatha józe šanci?

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.