Genetika důvodem obezity: Mýtus či ne?

Mýtus: To díky své genetice jsem tlustý. A nemůžu to změnit, ať se snažím, jak se snažím.

Být tlustý není nutně genetické. Ano, celá vaše rodina může být složena z obézních lidí. To však neznamená, že i vy budete tlustí. Velmi genetikamnoho úspěšných případů dokazuje, že i genetiku lze přemoci. Konec konců genetika nemá takovou moc udržet vás tlustými. Váš životní styl ano.

Pokud se nedokážete zbavit nějakého toho kila navíc, možná je čas přestat si namlouvat takové výmluvy.

Vědci říkají, že správný životní styl a účinné cvičení velmi dobře odbourají přebytečný tuk, to platí i u těch, co mají přirozené sklony k tloustnutí a obezitě.

Jejich studie tento mýtus doslova smetly ze stolu. Zkoumáno bylo DNA více než 20 000 mužů a žen z britského Norfolku, o jejichž genech bylo známo, že mají právě takové sklony a přirozené tendence.

Přestože změna životního stylu těchto lidí neodstranila úplně vliv tohoto genetického „defektu“, i tak dramaticky snížila jeho působení.

„Náš výzkum dokázal, že i ti, u nichž je riziko vzniku obezity geneticky velmi vysoké, můžou výrazně zlepšit své zdraví, kondici a další začleněním nějaké fyzické aktivity do každodenního života.

Jak se tedy ukázalo, nejsme úplné oběti (otroci) naší genetické informace a můžeme vyvolat podstatnou změnu tím, že změníme své chování. “
- Dr. Ruth Loos, vedoucí autorka studie

 

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.