Flowin – nový hit současnosti?

Jedním ze současných trendů ve světě fitness, ke kterému se obrací stále větší pozornost jak ze strany laiků, tak i odborné veřejnosti, je tzv. cvičení Flowin.

Instructor Taking Exercise Class At Gym

 

Jedná se o speciální anaerobní trénink, který byl vyvinutý ve Švédsku, odkud se postupně rozšiřuje do celého světa. Jeho zcela zásadní výhodou, díky které se o něj nezajímají pouze trenéři, ale také fyzioterapeuti, je jeho zdravotní aspekt. Flowin totiž, na rozdíl od mnoha jiných cvičení, téměř nezatěžuje kloubní aparát. Cviky probíhají na speciálně vytvořené podložce, jsou prováděny za využití vlastní váhy a jsou většinou pomalé a plynulé. Díky tomu nedochází k žádným nežádoucím otřesům a ani k přetížení, které je pro naše klouby tak škodlivé.

Flowin je vhodné jak pro zkušené sportovce, tak pro začátečníky nebo seniory, ale i například pro lidi s počínající osteoporózou, artrózou nebo dalšími fyzickými nedostatky. Všechny zdravotní komplikace je však nutné předem konzultovat s trenérem! Těmi, pro koho naopak cvičení Flowin vhodné není, jsou lidé trpící problémy se srdcem či těhotné ženy. Stejně, jako u jiných tréninků, i tento byste měli vynechat, pokud se necítíte dobře.

Flowin je skutečně všestranně zaměřený trénink. V průběhu cvičení, pro které se dá čerpat z několika set cviků, zpravidla dochází k zapojení většiny svalových skupin, včetně svalů hlubokého stabilizačního systému páteře, bez jejichž zapojení cviky prostě neprovedete. Princip cvičení je prostý. Pro jeho absolvování potřebujete pouze vlastní tělo, jednu velkou podložku a dvě podložky malé.  Zátěží je vám vlastní váha, kterou zvyšujete za pomoci odporu vznikajícího při tření malých destiček o velkou desku. V případě, že u Flowin vydržíte a cvičíte pravidelně, můžete se těšit nejenom na postupné zvyšování fyzické kondice, ale také na zlepšení koordinace pohybů, větší rovnováhu, správné držení těla, zpevnění pánevního dna nebo třeba zlepšení dýchání (díky stimulaci bránice).

V současné době je sice na internetu dostupno plno cvičebních videí, ale pokud s FLOWIN teprve začínáte, určitě využijte služeb trenéra. Vyhnete se tak případným problémům, způsobeným špatným prováděním cviků či jejich nesprávnou volbou. Flowin už naštěstí nabízí celá řada fitcenter a jejich počet stále roste.

Takže na nic nečekejte a šup šup, běžte do toho. Přeji hodně zdaru! :)

 

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.