Díl první – rozcvička a stretching

Co si budeme povídat, žijeme v hodně hektické a uspěchané době a spousta lidí při nejlepší vůli prostě nemá čas chodit několikrát týdně do posilovny. Spoustě lidí se také do posilovny z nejrůznějších důvodů nechce. Pokud mezi ně patříte (já ano), tak mám pro vás skvělou zprávu! Žijeme totiž v jednadvacátém století, což nás skýtá obrovskou výhodu, v podobě internetu a videí na youtube.

Sama jsem se před pár měsíci začala shánět po videích, podle kterých bych mohla cvičit, a teď jsem se rozhodla podělit se s vámi o své zkušenosti a přinášet vám tipy na ta zaručeně efektivní a funkční. Tyto tipy zde budu postupně, s větší či menší pravidelností, doplňovat a vytvořím tak takový „fitness seriál“. Jelikož sama nejsem profesionál ani trenér, ale jenom obyčejná zoufalá holka, která se snaží udržet se v kondici, nejsou videa mojí tvorbou a veškerá práva jsou vyhrazena jejich autorům. Využívám přitom videa z kanálů „blogilates“ a „FitnessBlender“, která můžete najít na youtube. Všechna videa jsou v angličtině, nicméně stačí sledovat, co cvičitel dělá, a cviky po něm opakovat. Porozumění určitě není nezbytností. Většina zde zveřejněných videí je navíc krátkých (do 20 minut), čili vám nezabere příliš času.

Na úvod bych ještě ráda uvedla tři důležitá pravidla a zásady, které vycházejí z mých zkušeností. Zaprvé, na pozorovatelné výsledky si zpravidla musíte počkat alespoň měsíc. Proto se nevzdávejte již po pár dnech. Vytrvalost se vyplácí! Zadruhé, aby se výsledky dostavily co nejdřív, je dobré věnovat cvičení pár minut každý den nebo cvičit alespoň třikrát týdně! Zatřetí, pokud se cvičením teprve začínáte, je možné, že se vám některé cviky budou zdát moc těžké nebo, že nezvládnete tolik opakování, kolik se jich po vás chce. To nevadí! Udělejte jich prostě tolik, kolik můžete. Uvidíte, že s pravidelným opakováním, se vaše výdrž začne postupně zvyšovat. To samé platí o flexibilitě. Pokud nejste dostatečně flexibilní a nejde vám například cvičit s nataženýma nohama nad hlavou, nedělejte to a radši si nechte nohy mírně pokrčené. Pokud byste se snažili nohy silou a přes odpor propnout, mohli byste se zranit. A výsledkem cvičení by nemělo být zranění, ale celková fyzická, potažmo i psychická, pohoda. :-)

Ale teď už dost řečí a pojďme cvičit!

Před zahájením každého cvičení je vhodné začít krátkým stretchingem nebo alespoň zahřívacími cviky. Snižuje se tak možnost případného zranění a zároveň se rozhýbete, rozproudí se vám krev a budete lépe připraveni ke cvičení.  Následující dvě videa, pocházející ze dvou různých kanálů youtube, považuji za ideální způsob rozcvičení. Tady jsou.

1. Rozcvičovací cvičení s názvem „FEEL GOOD SOUL STRETCHES“ z kanálu blogilates, na kterém s námi cvičí má oblíbená internetová trenérka Cassey Ho.

2. Rozehřívací cvičení z kanálu FitnessBlender. Cvičení zahrnuje celkem 10 cviků. Na každý cvik máte 30 sekund a mezi jednotlivými cviky je malá pauza. Není potřeba žádné speciální náčiní.

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.