Dietní jídelníček: Základní pravidla

Dietní jídelníček pro mnoho lidí znamená velikou pohromu. Něco nepříjemného, něco, do čeho se vám vůbec nechce. Takhle je to ovšem špatně a máte-li tento přístup, jistě se vám zhubnout a dostat se do formy nepodaří. Správný dietní jídelníček by měl znamenat více zdraví a energie do života, lepší a příjemnější pocity během každého vašeho dne, lepší náladu a mnohé další.

dietní jídelníček

Pokud vám toto váš jídelníček nepřináší, pak je něco špatně. Nedoporučujeme vám, abyste se ve své snaze shodit nějaké to kilo dolů upnuli k dietě, která je vám osobně nepříjemná. Raději pochopte základy správného stravování a sestavte si svoji vlastní, která bude přizpůsobená vám.

Již jsme si v článcích povídali o tom, jaké stravovací návyky jsou správné (klikněte zde) nebo která jídla mají rychlý, hubnoucí účinek (klikněte zde). Dnes se zaměříme na to, jak si sestavit svojí vlastní dietu tak, aby vám co nejvíce seděla, a zároveň tak byla pro vás příjemnou záležitostí.

Zjednodušte si to. Uvažujte o přechodu k lepším stravovacím návykům spíše jako o malých krocích, které v konečném důsledku přinesou velký výsledek. Nesnažte si to komplikovat lpěním na počtu kalorií, vážením jídla proto, abyste zjistili, kolik do sebe za chvíli nacpete, a podobně. Raději přemýšlejte nad rozmanitostí, chutěmi, nad tím, co by vám bylo nejspíše příjemné, i když jste to doposud nebyli zvyklí jíst, uvažujte. Nacházejte nové recepty, zkoušejte je zakomponovat do svého dne.

Začněte pomalu, nespěchejte. Změnit kompletně vše, co jste navyklí jíst, přes noc na nějaký super-zdravý jídelníček není realistické ani chytré. Pokoušet se o to často vede k podvádění a nebo hůře ke kapitulaci nad celou snahou. Jak již bylo řečeno, dělejte malé kroky. Přidávejte si určitá zdravá jídla jednou dvakrát za den, pomalu vyměňujte ty nejnezdravější jídla za zdravější varianty.. a jak to tak bude pokračovat, bude pak jednodušší přidávat více a více zdravějších možností.

Každá malá změna se počítá. Nemusíte být perfektní a nemusíte ihned vyřadit jídla, která milujete. Dlouhodobým cílem je cítit se dobře, mít více energie, snížit rizika závažných onemocnění. Nenechte se ovlivnit zpátečnickou částí uvnitř vás, každá změna, byť malinká, se počítá.

 

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.