Crossfit – cvičení pro náročné

Už jste někdy slyšeli výraz “CrossFit”? Pokud ano, možná jsem vám právě připomněla, že je čas jít si zacvičit. Pokud ne, dovolte mi, abych vás s tímto fitness stylem seznámila.

6125520561_657ab6eabe_o

Takže hezky od začátku. Co že to ten crossfit trénink je? Jedná se o všestranný silový trénink vysoké intenzity. Zaměřuje se na všechny tělesné partie zároveň a jeho cílem je posílení svalstva, stejně jako budování kondice, rychlosti, mrštnosti a ohebnosti. O jeho intenzitě a všestrannosti svědčí například to, že je hojně využíván policejními školami, vojenskými jednotkami, mistry bojových umění či vrcholovými atlety. Asi vás teď napadlo jediné – to nebude procházka růžovým sadem. Máte pravdu, sranda toto cvičení opravdu není. Ale pokud vydržíte krušné začátky, nejenom, že získáte perfektní kondičku, ale také si jej zamilujete.

Crossfit v sobe kombinuje celou řadu prvků, mezi kterými najdete například shyby, sklapovačky, angličáky nebo sedy-lehy a které se zpravidla pro každý trénink mění. Ať už je však do tréninku zařazeno cokoli, vždy se setkáte s jedním společným rysem. Důraz totiž není kladen pouze na precizní vykonávání cviků nebo jejich četnost, jako tomu bývá u většiny cvičení, ale také na rychlost. Crossfit se cvičí ve skupinách a vždy se vám měří čas. Můžete tedy svůj čas srovnávat s ostatními členy skupiny a navzájem se hecovat. Dalším charakteristickým rysem CrossFitu je, že při něm pracujete převážně s vlastní vahou a občas doplňujete drobnými pomůckami jako jsou například švihadlo, činky nebo kettlebelly. Můžete ho tedy cvičit prakticky všude a nejste vázaní na drahé stroje z posiloven.

Zejména dámy asi znají klasické kruhové tréninky, které jsou charakteristické cvičením na jednotlivých stanovištích. V rámci kruhového tréninku cvičíte určitý čas na jednom stanovišti, kde procvičujete jednu tělesnou partii. Následuje pauza a přesun na další stanoviště. Crossfit by se v tomto ohledu dal považovat za intenzivnějšího nástupce kruhového tréninku. Na rozdíl od kruhového tréninku se v něm však nesetkáte s žádnými pauzami. A jeho délka? Ta je velmi individuální a záleží na schopnostech dané skupiny. Může trvat hodinu, ale také pouhých pár minut. I čtvrthodinový trénink však může být extrémně fyzicky náročný.

 

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.