Částé otázky o hubnutí – FAQ

1) Chci zhubnout, co mam tedy jíst?

To je velmi individuální, záleží na spoustě věcí – věk, pohlaví, výchozí váha/výška, kondice, jak moc má člověk aktivní zaměstnání, jestli se hýbe, nemá nějaké zdravotní omezení a podobně.

Je fakt, že co se týká hubnutí, většinu úspěchu tvoří správný jídelníček. Sport je samozřejmě důležitý a žádoucí (nejen při hubnutí), ale jen sportem většinou člověk nezhubne.

Určitě to chce jíst pravidelně několikrát denně (5x-6x), rozhodně snídat a větší nálož energie sníst dopoledne. K snídani si můžete dát i něco kaloričtějšího, třeba i kousek bábovky, to za den spálíte, ale jde o to, že v bábovce moc živin není a po takové snídani budete mít brzy hlad. Když už bábovku, doplnit třeba bílým jogurtem (bílkoviny) a kouskem ovoce (pomalé sacharidy).

Takže třeba takto:
snídaně: káva/čaj, může být i ředěný 100% džus, žitné/celozrnné pečivo (pozor na to, co je jen tmavé a jako celozrnné se jen tváří, většinou je barveno karamelem), máslo, kvalitní šunka s vysokým obsahem masa, kousek čerstvé zeleniny.
Dopo svačina: kousek ovoce (jablko, banán), par oříšků (ne pytlík a žádné pražené, solené), opravdu jen pár, třeba 5 mandlí.
Oběd: maso (nebo jiné bílkoviny, příloha, zelenina). Na oběd se toho snese víc, než pak večer. Ale vyhýbat se smaženému a smetanovým omáčkám a hodně tučným věcem. Klidně přidat i polévku, vývar. Pokud by to byla třeba gulášová polévka (nebo nějaká hutnější) a ještě s pečivem, tak to už vydá spíš za celý oběd, to bych už jen doplnila zeleninovým salátkem a je po obědě. Pokud musíte mít po obědě sladkou tečku, tak třeba kostičku kvalitní hořké čokolády (alespoň 70%).
Odpo svačina: jogurt/suchar a šunka/kousky zeleniny.
Večeře: to se už doporučují převážně bílkoviny a zelenina, třeba zeleninový salát s kousky kuřete nebo cottage sýr, zelenina/šunka nebo zelenina/sýr/vejce/ryby/ příloha max.50g pečiva, nebo rýže atd.
Jako další jídlo po večeři se doporučuje už jen kousek zeleniny a to spíše ve dny, kdy byl člověk aktivnější (sport atd.). Poslední jídlo dne cca 3 hodiny před jídlem.
Znaménko / značí nebo, ne vše dohromady :-)

2) Chci zhubnout, to už si nikdy nedám čokoládu/sušenku a podobně?

To určitě ne, kdo by vydržel celý život na předpisové dietě? Jde spíš o to změnit stravování a životní styl jako takový. Dieta je krátkodobé řešení nějakého problému. Ale na hubnutí to nefunguje. Ano, dietou zhubnete, ale co se stane pak, až dietu držet přestanete? Kila půjdou nahoru…a co teď, další dieta? To je začarovaný kruh.
Ale k dotazu, určitě si můžete dát i nějaký „hříšek“, ale určitě v malém množství a ne večer a ne každý den. A o to víc cvičit, nebo se prostě víc hýbat. Žádný extrém není dobrý, jezte pokud možno zdravěji a občas si dejte nějakou dobrotu. Ale určitě můžete zkusit nahradit klasické sušenky nějakými zdravějšími dobrotami. Třeba raw (nevařené, nepečené) dezerty jsou moc dobré. I mlsat se dá zdravě.

3) Když chci zhubnout, musím chodit do posilovny?

To určitě ne. Základem je přirozený pohyb – chůze, chůze do schodů. Určitě je lepší se průběžně celý den hýbat a chodit pěšky, než sedět celý den u počítače, sednout do auta, přesunout se do posilovny, tam třeba dvě hodiny cvičit a pak zase sednout do auta a jet domů. Pěknou postavu si můžete vycvičit i doma s minimálním vybavením a posilovat s váhou vlastního těla. Na internetu je spousta videí, podle kterých se dá cvičit (youtube). Do posilovny se chodí především nabírat svalová hmota a rýsovat tělo, dát mu nějaký tvar. Mít pevné a pružné svaly je určitě žádoucí, ale pod vrstvou tuku nebudou vidět. Takže ideálně zkombinovat kardio cvičení (běh, rychlá chůze, kolo atd.) a posilování celého těla. Hlavní je vybrat pohyb, který vás bude bavit. Jakmile se budete do něčeho nutit, dlouho u toho nevydržíte.

4) Když hubnu, musím se vzdát alkoholu?

Určitě by to bylo nejlepší, vynechat ho úplně. Ale to může být pro někoho opravdu těžké. Určitě se vzdát tvrdého alkoholu a nahradit ho vinným střikem. Případně vínem či pivem. Ale dvě deci vína nebo 0,5l piva stačí. V alkoholu jsou tzv. skryté kalorie, které si člověk mnohdy neuvědomuje. To se netýká jen alkoholu, ale i různých limonád, ledových čajů, džusů atd.

5) Jak rychle mám hubnout?

Ideální tempo by mělo být 0,5-1kg týdně. Větší rychlostí se zvyšuje riziko jojo efektu (navrácení ztracených kil zpět).

6) Chci zhubnout, musím počítat kalorie?

To určitě nemusíte. Nebo chcete chodit všude s váhou a kalkulačkou a být otrokem čísel? Vyvážený jídelníček není jen o kaloriích, ale hlavně o správném složení a nutričních hodnotách. Když sníte třeba množství čokolády v hodnotě 200kcal a ve stejné hodnotě třeba jogurt, je jasné, co vám dá víc živin a co vás víc zasytí. Takže tudy cesta nevede. Chce to spíš soustředit se na správnou skladbu a nepřejídat se a nebudete muset počítat kalorie.
Upozornění. Výše uvedené rady a doporučení mají pouze informační charakter. V případě jakýchkoliv potíží, se prosím obraťte na lékaře, případně jiného odborníka.

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.