Běháním k lepší postavě

Sportem ku zdraví, během ku sportu, během k lepší figuře. Asi tak bych jednoduše definovala běh a to, proč je mezi námi čím dál tím víc “pošuků” ve větrovkách, kteří místo relaxu doma pobíhají po lese/parku/městě/”dosaďte si cokoli”. Pro neběžce zpravidla běhání představuje něco jako devátý okruh Danteho pekla, pro začínající běžce pak jakousi Boží odplatu za zkonzumované jídlo. Každý, alespoň trochu otrlý a zvyklý, běžec, který už tyto počáteční stavy zoufalství a pocity vlastní neschopnosti, překonal, vám nicméně řekne, že běhá rád a někteří dokonce, že je pro ně běh jistou formou relaxu. Pokud, stejně jako já, udiveně kroutíte hlavou a ptáte se, jestli se dotyčný nezbláznil, věřte, že ne – nezbláznil.1788487_beh-behani-jogging-sport-zena-plaz

Nejhorší na běhání jsou docela určitě jeho začátky. Netrénovaný člověk, který jde poprvé běhat, bude mít pravděpodobně už po prvním kilometru pocit, že absolutně nemůže, že při dalším kroku padne a zdechne, že nemá sílu. To je přirozené. A je to šaráda vaší mysli, kterou se nesmíte nechat zmást. Je zcela logické, že naše tělo a naše mysl mají tendenci uchovávat si co největší zásoby energie pro případ nouze a tudíž se brání jejímu zbytečnému výdeji. Právě proto nám tělo již po krátké uběhnuté vzdálenosti začne hlásit, že nemá dost energie a že je potřeba zastavit. Omyl vážení! Pravda je, že když vám vaše tělo začne hlásit, že už nemůže, ve skutečnosti má ještě dostatek energie na to, abyste uběhli pár dalších kilometrů. Proto, pokud netrpíte srdečním či jiným v tomto smyslu omezujícím onemocněním, vydržte – bude líp!  Důležité je, nesoustředit se na bolest a únavu. Myslete třeba na to, co budete dělat o víkendu a kam pojedete na dovolenou. To zabírá.

A proč tedy vlastně běhat? Běhání je vysoce účinnou metodou, která vede ke spalování tuků! Při běhu vydáváte opravdu velké množství energie, čímž podporujete právě žádoucí spalování tuků. Při pravidelném a dlouhodobém běhání (nemůžete očekávat, že si půjdete jednou zaběhat a hned zhubnete), můžete tedy docílit požadované redukce váhy. Zároveň je běhání účinnou kardio metodou, napomáhá k celkovému zlepšení tělesné kondice a v důsledku toho pomáhá k posílení imunitního systému.

Co je při běhu důležité je vlastnit kvalitní obuv, která vás nebude nikde tlačit a ve které se vám nebude deformovat noha. Dále je vhodné, pokud to s běháním myslíte vážně, pořídit si i běžecké oblečení, zejména pokud plánujete běhat i v chladném počasí. Obyčejné tepláky a mikina vás totiž nikdy tak účinně neochrání před prochladnutím a nastydnutím. Na co NIKDY nesmíte zapomínat, pokud chcete během zhubnout, je současná úprava jídelníčku. Pokud budete běhat a zároveň se neustále přejídat a jíst nezdravě, nezhubnete.

Pokud se chystáte s během teprve začínat, je dobré začít pomalu. Není žádná ostuda, když hned napoprvé neuběhnete několikakilometrovou vzdálenost. Bohatě postačí, když poběžíte 5-10 minut a postupně budete dobu běhu prodlužovat. Pokud se při běhu hodně zadýcháváte, klidně zvolte zpočátku styl ‘á la’ indiánský běh – chvilku běžte, chvilku jděte a rozdýchejte se (podstatné je dýchat pořádně zhluboka, a to i po dobu běhu!) a znovu chvilku běžte. Pokud vydržíte, uvidíte, že se vaše kondice bude postupně zvyšovat a za nějaký čas už pro vás zcela jistě nebude problém běhat kilometrové vzdálenosti! :)

A co je na běhu ze všeho nejlepší? Běhání uvolňuje endorfiny, tzn. hormony štěstí, díky čemuž, se po běhu budete cítit bezstarostní a spokojení :)

PET3f82bf_behvzim

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.