Balanční cvičení – bezpečná a jednoduchá cesta ke zpevnění svalstva

V současné době existuje nepřeberné množství tréninků a cvičení. Některé jsou známější a některé méně. Jedním z těch známějších je balanční cvičení, které se těší dlouholeté oblibě. O co se jedná? Jde o druh posilování zaměřující se primárně na šíjové a zádové svaly a také na svaly pánevního dna. Na rozdíl od jiných tréninků však balanční cvičení nevyužívá žádné zátěže, ale pouze aktivace tak přirozeného systému, jako je hluboký stabilizační systém, díky čemuž nezatěžuje klouby. Jinými slovy se tedy jedná o cílené a kontrolované udržování rovnováhy v určité poloze, za využití určitých pomůcek, a to po určitou dobu. Jeho princip je naprosto jednoduchý. Udržování statické i dynamické rovnováhy v určitých polohách a situacích nás nutí ve větší míře, než je obvyklé, zapojovat již zmíněné svalstvo. Kdybychom to neudělali, tak bychom rovnováhu prostě neudrželi.

Toto cvičení pro rozvoj rovnováhy zahrnuje nejrůznější polohy vsedě, vleže, ve stoje, na míčích, nejrůznější manipulace s předměty nebo jejich přemisťování. V případě, že jste zvládli balanční cvičení bez pomůcek, můžete začít využívat i pomůcky (jedná se především o gymnastický míč a overball). Cvičení s nimi je fyzicky náročnější a také efektivnější, co se zpevňování svalstva týká.

Jak jsem již naznačila, při balančním cvičení rozlišujeme statickou a dynamickou rovnováhu. V ideálním případě by se měly procvičovat obě dvě, jelikož zvládnutí obou je důležité. Statická rovnováha znamená udržení těla ve vratké poloze, ale bez pohybu. Pojem dynamická rovnováha oproti tomu označuje stav, kdy udržujeme tělo ve vratké poloze za pohybu.

Stejně jako další druhy tréninků, i u tohoto platí určitá pravidla. Takovým základním pravidlem je klasické – neprovádět cviky přes bolest. Účelem balančního cvičení není se zranit nebo si něco natáhnout, ale posílit svalstvo a páteř. Obzvlášť pokud s cvičením začínáte, je vhodné volit nejprve kratší časové intervaly a ty postupně prodlužovat. Abyste předešli úrazu, je vhodné alespoň ze začátku provádět jednotlivé cviky naboso. To vám také pomůže k rychlejšímu získání rovnováhy, jelikož dojde k intenzivnějšímu dráždění receptorů na chodidlech. Vždy byste měli myslet na to, že spěchat se nevyplatí. Cviky provádějte pomalu, klidně a vyrovnaně. Nikdy byste neměli cviky provádět švihem, vždy pouze tahem. Vhodné je také pozorovat se v zrcadle, díky čemuž můžete lépe korigovat nesprávné pohyby. No a co je ze všeho nejdůležitější, myslete na cvičení a užijte si ho.

A teď už dost teorii a hurá do praxe. V následujících videích naleznete množství jednoduchých balančních cviků, se kterými můžete začít.

Lucka

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.