Atkinsonova dieta – Funguje či ne?

O Atkinsonově dietě se nyní hodně hovoří. Je ovšem tak účinná, jak se tvrdí? Nebo jde o další reklamní tah?

Atkinsonova dieta byla prvně zveřejněna v roce 1958 Robertem Atkinsem. Od té doby se velice rozšířila, přičemž silně ovlivnila americkou veřejnost a její náhled na stravování. Tato popularita se pak dále šířila i k nám do Evropy. Dieta má několik přímočarých a docela jednoduchých pravidel.

Například:

  1. Jíst kombinace převážně bílkovin a tuků.
  2. Nejíst vůbec žádné ovoce, chleba, těstoviny, mlékárenské produkty, atd
  3. Nejíst více jak 20 gramů sacharidů denně.

atkinsonova dietaMaximální snížení příjmu sacharidů skutečně vyvolává vcelku rychlý úbytek hmotnosti, protože tělo začne produkovat energii z uloženého tuku namísto obvyklé glukózy, kterou získává právě ze sacharidů. (Dietu velmi podobného rázu popisujeme i v eknize Zhubni do 14 dnů.)

Není to ovšem tak jednoduché, neboť právě sacharidy jsou hlavním zdrojem energie pro člověka. Radikálním snížením příjmu sacharidů velmi často (v drtivé většině případů) dochází k symptomům jako únava, bolesti hlavy a podobně. Plánujete-li takovou dietu zavést do svého jídelníčku, zjistěte si dostatečné množství informací, jak takovým nechtěným problémům předejít.

Atkinsonova dieta obsahuje některé důležité instrukce, které na našem webu také doporučujeme. Je to například:

  1. Dostatečně a hodně pít. Voda má blahodárné účinky na shazování přebytečného tuku a hmotnosti. Pijete-li málo (nebo dokonce méně jak 2 litry denně) silně doporučujeme pít více.
  2.  Přísun horčíku, vápníku a vitamínů také urychluje celý proces.
  3. Nejezte chléb ani další obilniny. Evropská kultura je posedlá těmito produkty (Pokud jste někdy slyšeli někoho mluvit o Francouzech jako o “žabožroutech”, za oceánem Evropanům zase říkají “chlebožrouti”.), ale věřte, že jsou mnohdy kamenem úrazu.
  4. Ovoce je bohaté na sacharidy a jeho nadměrná konzumace může vést k tloustnutí.
Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.