Antigravitační jóga – cesta k harmonizaci a posílení těla i duše

Jógu zná asi každý z nás. Někteří prostřednictvím osobní zkušenosti, jiní alespoň z doslechu. Znáte ale také její speciální odnož, vyvinutou na základě gymnastických a tanečních technik, která nejenom ve světě, ale také v České republice získává stále více na popularitě? Slyšeli jste už o takzvané antigravitační józe? Pokud ne, čtěte dál. Pokusím se Vás s ní ve stručnosti prostřednictvím následujících řádků seznámit. Pokud antigravitační jógu znáte a děláte, můžete využít pár tipů na to, kde ji cvičit. Tipy najdete na konci příspěvku.

113_2_2_13814201

O co se tedy jedná?

Antigravitační jóga (nebo také AY Fly training) je speciální druh cvičení, o jehož vznik se zasloužil americký tanečník Christopher Harrison. Stejně jako za pomoci klasické jógy a dalších tréninkových technik, i antigravitační jóga umožňuje posílit celé tělo, zformovat a zpevnit problematické partie, ale také zbavit se nahromaděného stresu. Tím způsobem přispívá k celkové harmonizaci nejenom těla, ale i ducha. Výhodou antigravitační jógy je to, že kromě zmíněných účinků napomáhá také prodlužování svalstva a pozitivně působí na páteř a klouby, které jí nejsou nijak zatěžovány. K dobru můžeme metodě přičíst také to, že výrazným způsobem přispívá ke zlepšování Vaší ohebnosti či že podporuje funkci zažívacího traktu (díky tomuto účinku se doporučuje nejíst nejméně dvě hodiny před cvičením).

Čím se antigravitační jóga odlišuje?

To, co z antigravitační jógy dělá skutečný unikát ve světě fitness, je využití pevných závěsných sítích, na kterých se cvičení odehrává. V závislosti na zvoleném cviku a konkrétním druhu tréninku (rozlišujeme trénink zaměřený na protahování, posilování a akrobacii), se tedy vůbec nemusíte dotýkat země. Pokud Vás však představa osob, visících kdesi ze stropu a provádějících cvičení, vyděsila, nebojte. Sítě se nachází maximálně jeden metr nad zemí a cvičení tedy není nebezpečné.

Pro koho je antigravitační jóga určená? 

Není nijak specificky určeno, kdo by měl antigravitační jógu cvičit. Samozřejmě závisí na konkrétním druhu a úrovni zvoleného tréninku, ale obecně se dá říct, že je tato technika vhodná pro každého . Antigravitační jógu mohou cvičit nejenom dospělí, ale i děti. Ani aktuální fyzická kondice či trénovanost nijak nerozhodují. Existují však určitá doporučení ohledně toho, kdo by se tohoto tréninku měl vyvarovat. Jako zcela nevhodná se antigravitační jóga jeví pro těhotné ženy, lidi trpící srdečními poruchami a onemocněními, lidi trpící problémy s krevním tlakem a ty z nás, které trápí problémy s páteří či závratě.

Kde se dá v České republice antigravitační jóga cvičit?

Po celé Republice najdeme mnoho fitness center, ve kterých jsou lekce fly jógy nabízeny. Za všechny jmenujme napříklady tyto:

1) Brno: http://www.jogavevzduchu.cz/

2) Děčín: http://www.cardiofitnessdc.cz/antigravity-joga.html

3) Liberec: http://www.airkoliberec.cz/index.php/o-nas/druhy-cviceni

4) Praha 2: http://www.fitlight.cz/joga.html

5) Teplice: http://www.dumplnypohybu.cz/stranky/ay-fly-training

 

Další fitness centra můžete najít například na tomto odkazu: http://www.yogapoint.cz/vyhledavani-studii/

Přeji příjemné cvičení! :)

Lucka

 

 

Nepřehlédněte také tento praktický návod, jak shodit 8 cm přes břicho za 21 dní.